1 cook at home often eating out is much more expensive.
2 take sandwiches for lunch to work or to school.
3 make a list before going shopping if you have a list ,you will resist the temptation of buying extras.
4 buy in bulk wherever possible if you have enough space at home then buy your rice ,pasta , cereals , tins , beans , soap , washing , powder , etc . in bbulk